מותר לפטר עובד בזום? חופשה, חל"ת והודעה מוקדמת

תביעות ייצוגיות

מותר לפטר עובדבזום? חופשה, חל"ת והודעה מוקדמת – כל הפרטים שצריך לדעת לגבי פיטורים בתקופת הקורונה

הוציאו אתכם לחופשה ללא תשלום בזמן הקורונה ומקום העבודה סגור או עלול לקרוס? מה ההבדלים בין חופשה רגילה או כפויה לחופשה ללא תשלום או להודעה מוקדמת? כל השאלות והתשובות החשובות לפניכם

תקופת הקורונה והפיטורים הפתאומיים, הוצאות לחופשות ללא תשלום וצמצום שעות עבודה של חלק נרחב מהאוכלוסייה, מעוררים שאלות וסוגיות בזכויות עובדים ומפוטרים. במאמר זה ננסה לעשות לכם קצת סדר בסוגיות אשר עולות באופן תדיר בימי קורונה ובזמנים שבהם יחסי עובד ומעביד נבחנים בסיטואציות חדשות.

מה ההבדל בין חופשה רגילה, פיטורין לחופשה ללא תשלום (חל"ת)?

ההבדל המרכזי בין פיטורין לחל"ת הוא שבזמן חל"ת יחסי העבודה בין הצדדים אינם מתנתקים, על אף שהעובד מצוי בחופשה, שהוא אינו מקבל בגינה שכר וזכויות נלוות כגון צבירת ימי מחלה, הפרשות לפנסיה, הפרשות לקרן השתלמות ולביטוח לאומי וכדומה.

הבדל נוסף בין פיטורין לחל"ת הוא שלמעשה העובד אינו צובר ותק ואת הזכויות התלויות בותק בתקופת החל"ת ומדובר בסוג של הקפאת מצב, כאשר בתום תקופת החל"ת העובד חוזר למקום העבודה בתפקידו הקודם או לתפקיד דומה.

 

האם ניתן לקבוע או לסכם כי תקופת החל"ת תהיה במקום תקופת ההודעה המוקדמת או חלק ממנה במקרה של פיטורים?

זכויות קוגנטיות של עובדים (כאלה שלא ניתן להתנות עליהם) מקנות לעובד הגנה ולכן מעסיק לא יוכל לקבוע כי תקופת החל"ת תהיה על חשבון תקופת ההודעה המוקדמת או חלק ממנה, ומעסיק שמוציא עובד לחל"ת בכל מקרה יצטרך לשלם לעובד בגין תקופת ההודעה המוקדמת עם תום יחסי העבודה בין הצדדים. תקופת תשלום הודעה מוקדמת היא של חודש ימים לעובד שעבד במשך שנה אחת לפחות אצל אותו מעסיק, כאשר עובד בעל ותק של פחות משנת עבודה זכאי עבור כל חודש מששת חודשי העבודה הראשונים שלו ליום אחד של הודעה מוקדמת, ועוד יומיים וחצי בגין כל חודש נוסף לאחר ששת החודשים הראשונים.

 

אם העובד מפוטר, האם בזמן ההודעה המוקדמת זכאי הוא להמשיך ליהנות מזכויות כמו דמי נסיעה, רכב, טלפון סלולארי או מחשב נייד ממקום העבודה?

גם כאן תלוי מה קובע חוזה העבודה. עם זאת, יש לציין כי אם למשל עובד מקבל דמי נסיעה לצורך הגעה למקום העבודה והמעסיק ויתר על עבודתו בתקופה זו, נראה כי אין הצדקה לתשלום דמי הנסיעה.

לגבי רכב- במידה ורכב הוגדר על ידי הצדדים כהטבה לעובד אשר עשה בה שימוש גם לצרכים אישיים, נראה כי מדובר בחלק ממרכיבי השכר ולכן גם במידה והעובד מחזיר את הרכב לבקשת מעסיקו, יהיה על המעסיק לשלם לעובד בגין הטבת שווי רכב בתקופה זו.

לגבי טלפון סלולארי ומחשב נייד- במידה וסוכם כי המכשיר ישמש את העובד גם לצרכים אישיים וניתן לעובד כהטבה, וכאשר אין סעיף בחוזה העבודה הקובע כי המכשיר בכל מקרה יהיה בבעלות המעסיק, נראה כי יש להותיר את המכשיר בידי העובד במהלך תקופת ההודעה המוקדמת, ובמקרים מסוימים אף לאחר סיום יחסי העבודה.

 

המעסיק סגר את מקום העבודה והוציא את העובדים לחל"ת עקב משבר הקורונה, בלי לתת להם מכתב לביטוח לאומי- כיצד ניתן לקבל את דמי האבטלה?

המעסיק צריך לצייד את העובד שיוצא לחל"ת במכתב המציין את תקופת העסקה של העובד תוך ציון תאריך היציאה של העובד לחל"ת והזמן (ניתן גם לקבוע שתקופת החל"ת תהיה ל-30 ימים לפחות במידה ולא בטוחים כמה זמן היא תימשך).  אם עניין זה לא נעשה, העובד יכול לפנות ללשכת התעסוקה ולחתום על הצהרה על כך שהוצא לחל"ת בעקבות המשבר.

 

עובד התחיל לעבוד לפני כחצי שנה ולפני זה היה מובטל מעל לשנה- האם יהיה זכאי לדמי אבטלה?

תנאי הזכאות המינימליים לקבלת דמי אבטלה דורשים את העסקת העובד כשכיר במשך 12 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים. עם זאת, בשל משבר הקורונה, פחתה התקופה כך שישנה דרישה להעסקה כשכיר במשך 6 חודשים בלבד (גם אם אינם רצופים ואינם אצל מעסיק אחד) במהלך 18 החודשים האחרונים. (תוקף התקנה הסתיים ביום 19.4.20 אולם יש להתעדכן ולברר האם מועד זה יוארך).

האם עובד שעובד אצל שני מעסיקים ומעסיק אחד הוציא אותו לחל"ת זכאי לדמי אבטלה?

בעיקרון כן. במידה והעובד הוצא לחל"ת לתקופה של 30 ימים לפחות- על העובד להירשם בשירות התעסוקה, כאשר דמי האבטלה יחושבו לפי הכנסות העובד ב-6 החודשים האחרונים אצל שני המעסיקים בניכוי ההכנסות ממקום העבודה שבה ממשיך העובד לעבוד ותוך עדכון הביטוח הלאומי בהכנסות הממשיכות להתקבל.

האם עובד שהוצא לחל"ת בשל משבר הקורונה וחזר לעבודה ונדרש לאחר כמה ימים שוב לצאת לחל"ת יהיה זכאי שוב לדמי אבטלה?

במידה והעובד לא ניצל את ימי האבטלה מגיעים לו, ניתן יהיה לשוב ולקבל דמי אבטלה עבור ימי האבטלה הנותרים, ואין צורך להגיש שוב תביעה לדמי אבטלה אלא רק להירשם באתר רשות התעסוקה.


עובדת ששבה מחופשת לידה ומעסיקה הוציא אותה לחל"ת- האם זה חוקי
?

עקרונית מעסיק יכול להוציא עובדת ששבה מחופשת לידה לחל"ת בשל נגיף הקורונה, והעובדת יכולה לממש את זכותה לקבלת דמי אבטלה כמו כל עובד אחר שהוצא לחל"ת.


הילד נדרש להישאר בבידוד וההורה צריך להישאר עמו בבית- האם מגיע להורה תשלום
?

ככלל, שהייה בבידוד יכולה להיחשב כמחלה, ולכן במקרים מסוימים ניתן יהיה לראות בהיעדרות של הורה עקב מחלת ילדו ככזו המזכה בדמי מחלה על חשבון ימי המחלה הצבורים (ילד עד גיל 16 ובתנאי שרק הורה אחד נשאר בבית).


האם המעסיק יכול להפחית לעובד את השכר או את שעות העבודה
?

על פי החוק וככלל, כל פגיעה בשכר יכולה להוות הרעת תנאים והמעסיק אינו יכול לשנות את תנאי העבודה או השכר באופן חד צדדי וללא הסכמה. עם זאת, מאחר שאנו עוסקים במצב חירום בלתי צפוי, בשלב זה לא ידוע מה תהיה עמדת בית הדין לעבודה במידה ומקרה כזה יגיע להכרעה בפניו וזה תלוי בנסיבות של כל מקרה. בכל מקרה, מומלץ לכל צד להגיע להסכמות עם הצד השני ולהתגמש מעט כדי למנוע מחלוקות עתידיות.


האם ניתן לפטר עובד ב 
ZOOM או אפילו בלי לפגוש אותו ויזואלית?

כל מעסיק מחויב בקיומו של הליך שימוע אשר יכול להתקיים בכתב או בכל דרך אחרת שבה תינתן לעובד הזדמנות נאותה להשמיע את טענותיו ביחס לכוונת המעסיק לפטרו, אלא אם העובד הודיע בצורה מפורשת שהוא מוותר על זכותו לשימוע.

בימי קורונה שבהם ישנן מגבלות פיזיות להגיע למקומות עבודה וחלקם אף סגורים, כל הליך שיבוצע בצורה סבירה רגישה ועניינית יכול להיות אפשרי ומקובל.

לסיכום, תקופת הקורונה מציבה שאלות רבות בנוגע לזכויות העובדים והמפוטרים. עם זאת, יש לשים לב כי השינויים והתקנות שנערכים לרוב הינם לטובת העובד, ומומלץ להכיר את הפרוצדורות הקיימות להגנה על עובדים כדי לעמוד ולממש את הזכויות המגיעות לכם.


כותב המאמר: 
עו"ד משה בן בסט הוא ראש מחלקת דיני עבודה בפירמת LS משרד עורכי הדין לירום סנדה.


**המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

מקור הכתבה: דפי זהב

שתפו:

מאמרים נוספים

עשרת הדיברות למפוטר

עשרת הדיברות למפוטר

פוטרת ממקום העבודה? מומלץ להכיר את עשרת הכללים שיעזרו לך לקבל את כל המגיע לך סיום יחסי עובד מעביד הוא נושא המוסדר בשלל חוקים והלכות

השאירו פרטים,
נחזור בהקדם